Bu sayfada AGT ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz!

Daha fazlası için iletisim@ankaragonullutakimi.org adresine mail atabilir veya Facebook sayfamızdan bize mesaj gönderebilirsiniz.

  • Nasıl Gönüllü Olabilirim?

Gönüllümüz olabilmek için her dönem başı düzenlediğimiz Gönüllü Kafe eğitimlerimize katılmanız yeterlidir. Eğitimler kontenjanla sınırlı olduğu için eğitimlere önceden kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Stantlarımıza gelerek veya  internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşacağımız online kayıt linkini doldurarak size uygun olan bir güne kayıt yaptırabilirsiniz. Stantlar ve eğitimlerle ilgili detaylar kesinleştiği zaman sosyal medya hesaplarımızdan ve internet sitemizden duyurular yapılacaktır.

  • Gönüllü Kafe eğitimlerinizi kaçırdım ama takımınıza katılmak istiyorum, katılabilir miyim?

Maalesef gönüllümüz olabilmeniz için Gönüllü Kafe eğitimlerine katılmanız zorunludur. Bu dönemki Gönüllü Kafe eğitimlerini kaçırdıysanız bir sonraki dönem düzenlenecek olan eğitimlere katılarak gönüllümüz olabilirsiniz!

  • Çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyim?

Biz Ankara Gönüllü Takımı olarak öncelikle üniversiteli öğrenciler ile toplumun diğer bütün kesimleri arasındaki köprüyü kurmayı, mezunlar ve öğrenciler arasındaki dayanışmayı arttırmayı amaçlıyoruz. Çalışmalarımızı ODTÜ Mezunları Derneği’ne bağlı olarak gerçekleştiriyoruz. Şu an için devam etmekte olan Üniversite-Ev projemizle 4-7. sınıf arasındaki sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz. Bunun için hafta sonları iki saatliğine onların evlerine misafir olarak onlarla vakit geçiriyoruz. Projemizde çocuklara sosyal ve kültürel açıdan bilinç kazandırmayı amaçlıyoruz.

  • Gönüllü olamıyorsam başka ne tür yardım sağlayabilirim?

Üniversite-Ev projemiz için gönüllü olamıyorsanız projemize kitap, kırtasiye malzemesi veya kıyafet bağışında bulunarak yardımcı olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Facebook sayfamızdan mesaj atabilir veya iletisim@ankaragonullutakimi.org adresine mail atabilirsiniz.

  • Çalışmalarınızı kimlerle yürütüyorsunuz?

ODTÜ Mezunları Derneği’ne bağlı bir sosyal sorumluluk projesi olan Ankara Gönüllü Takımı, şu an için yürütmekte olduğu Üniversite-Ev projesini Çankaya ve Yenimahalle Belediyelerinin desteğiyle gerçekleştirmektedir.

  • Gittiğiniz evlerin güvenliğinden nasıl emin oluyorsunuz?

Üniversite-Ev projesi dahilinde açılan evler belediyeler tarafından bizlere öneriliyor. Evler açılmadan önce arkadaşlarımız bu evlere giderek ailelerle birebir görüştükten sonra evler projeye dahil ediliyorlar. 2009’dan bu yana devam eden Üniversite-Ev projesinde bugüne dek evlerde herhangi bir probleme rastlanmamıştır.

  • Evlere gelen kişinin güvenilir olduğundan nasıl emin olabilirim?

Yeni açılan evlere gelenler, belli bir eğitimden geçmiş ve başka evlerde projeyi uygulayıp herhangi bir sorun yaşamamış arkadaşlarımız oluyor. Yine de bu kişilerle karşılıklı güven ilişkisinin oluşması biraz zaman alacaktır. Eğer bir sorununuz olursa bölge sorumlunuz ile iletişime geçebilirsiniz.

  • Özel ders veriyor musunuz, benim çocuğuma özel ders verir misiniz?

Ankara Gönüllü Takımı olarak Üniversite-Ev projesindeki temel amacımız evlerine gittiğimiz çocukların sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmaktır. Elbette çocukların ihtiyaçları doğrultusunda sınavlarına, ödevlerine elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz fakat projemizin amacı kesinlikle özel ders vermek değildir.

  • Üniversite-Ev Projesine 1-2 haftalığına deneyip görmek için gelebilir miyim?

Üniversite-Ev projemizde gönüllülerin devamlılığı oldukça önemlidir. Her dönem başı bölge sorumluları tarafından gönüllü-ev eşleştirmesi yapılmaktadır ve gönüllüler bu doğrultuda evlere gitmektedir. Kardeşlerin gönüllülere ve projeye bağlanması ve projeden en üst düzeyde verim alabilmemiz açısından gönüllülerden mümkün olduğunca projeye devamsızlık yapmamalarını bekliyoruz. Bu yüzden 1-2 hafta gibi bir deneme süresinin verilmesi mümkün değildir.