Üni – Ev Projesi:

Üniversite-Ev Projesi üniversite öğrencileri ile toplumu buluşturarak kültürel alışverişi sağlamayı amaçlayan bir projedir. Proje kapsamında 4. 5. 6. ve 7. sınıfa giden öğrencilere sosyo-kültürel açıdan destek olmaya çalışıyoruz. Her hafta sonu 2 saatimizi ayırarak kardeşlerimizin ve ailelerinin evlerine konuk oluyoruz. Önceden hazırladığımız taslaklardaki konuları hem eğlenerek hem öğrenerek kardeşlerimizle birlikte işliyoruz. Evde hem oyunlar oynuyoruz hem de kardeşlerimizin yaratıcı ruhunu ortaya çıkaracak etkinlikler yapıyoruz. Şu anda projemizi Çankaya’da Mimar Sinan, Mürsel Uluç ve Şirindere; Yenimahalle’de ise Yakacık, Barış, Pamuklar ve Çeşme bölgelerinde yürütmekteyiz. Bu bölgelere ulaşımımızı ise Yenimahalle ve Çankaya Belediyelerinin bizlere sağladığı servisler ile gerçekleştiriyoruz.

Yıl içinde yalnızca kardeşlerimizin evlerine gitmekle kalmıyoruz, onları müzelere ve Anıtkabir’e götürüyoruz. Böylece onları tarihi ve bilimsel bir yolculuğa çıkarmış oluyoruz. Yaptığımız sinema etkinliği ile kardeşlerimizle buluşup daha önceden seçtiğimiz bir filmi hep birlikte seyretme fırsatı buluyoruz. En büyük ve en eğlenceli etkinliğimiz olan Çocuk Şenliği’ni ODTÜ Devrim Stadyumu’nda veya ODTÜ Mezunları Derneği Çim Amfisi’nde kardeşlerimizin ve gönüllülerimizin katılımıyla gerçekleştirerek sabahtan akşama kadar eğlenceli ve eğitici vakit geçiriyoruz. Kardeşlerimiz yüz ve parmak boyama, bileklik yapma ve balon kıvırma gibi çeşitli etkinliklerin bulunduğu masaları gezip doyasıya eğleniyor, oyunlar oynuyor ve çeşitli toplulukların gösterilerini izleme fırsatı buluyorlar. Sene sonu yaklaştığında kardeşlerimizle birlikte piknik etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Kardeşlerimizin ailelerinin de yaptığı yemeklerle  katkıda bulunduğu bu etkinlikte oyunlar oynuyor ve döneme veda ediyoruz.

Yazın ise kardeşlerimizle bağlarımızı koparmıyoruz. ODTÜ Mezunları Derneği’nin havuzunda gerçekleştirdiğimiz etkinlik ile kardeşlerimizle bir araya geliyor, sıcak havalarda bir nebze de olsa serinleme imkanı buluyoruz. Yaz çalışma kamplarında fırsat buldukça kardeşlerimizle vakit geçirmeye çalışıyoruz.

AGT Yaz Okulunda Projesi:

Ankara Gönüllü Takımı olarak ana projemize ara verdiğimiz yaz dönemlerinde AGT Yaz Okulunda projesini yürütmekteyiz. Bu doğrultuda üniversite ortamında 4 hafta sürecek bir yaz okulu programı uyguluyoruz. Bu projeyle öncelikle amaçlanan; belirli yaş aralığındaki kardeşlerimizin üniversite ortamını ve kültürünü deneyimlemesidir. Bu proje dahilinde yapılan çeşitli aktivitelerle kardeşlerin toplum içerisindeki iletişim becerilerinin güçlendirilmesi, muhtelif sosyal ve temel bilimlerle tanışmaları, kardeşlere temel insan hak ve özgürlüklerinin benimsetilmesi ve onlara verilen bilgilerin teoride kalmayıp aynı zamanda uygulama oturumları ile desteklenmesi, onların üretkenliklerinin ve grup çalışmalarına uyumlarının arttırılması amaçlanmaktadır.